Připadá vám strojařina jako obor natolik složitý, že byste si sami nevěděli rady, co si počít v terénu, kdyby vás váš nadřízený požádal o vyjádření k nějakému konkrétnímu problému, například co se týče obrábění kovů technickou frézou?
K čemu se vlastně technické frézy využívají, co to je, jak si je představit, a čím usnadňují život všem strojírenským provozům.
Příprava materiálu pro svařování – představte si, že kupříkladu chcete svařit dva kusy oceli. Aby mohl být svár proveden tak, že bude snadné jej očistit a obrobit, musíte nejprve oba svařované kusy připravit tak, aby svár plnil to, co od něj očekáváte. Musíte například zhotovit svařovací žlábek, a k tomu je frézovací nástroj v podobě technické frézy ideální.
Eliminace otřepů po obrábění, vstřikování, lisování a tváření – některé technologické proces výroby vytváří na svém konci velké množství otřepů, které je třeba odstranit. Technické frézy jsou pro tyto účely naprosto ideální. Otřepy vznikají při výrobním procesu nejen v průběhu obrábění, ale i při lisování, vstřikování, ohýbání, prorážení, tváření či svařování.
Srážení hran – ostré hrany se objevují na mnoha výrobcích spotřebního zboží, a ostrá hrana je nejen nepříjemná na dotek, ale i nebezpečná. Technická vysokoobrátková fréza si se sražením hrany poradí tak, aby se zároveň nenarušila původní vlastnost a struktura výrobku.
Vysoké otáčky podmínkou
V předchozím odstavci padl výraz „vysokoobrátková fréza“. Ano, je to tak, jedním ze základních požadavků na kvalitu procesu výroby jsou velmi vysoké otáčky frézovací hlavy, jinak nelze docílit požadované přesnosti i jakosti povrchu. Vysoké otáčky zajistí vhodný stroj, což je například ruční vysokoobrátková bruska.
Technické frézy také mívají velmi rozmanité tvary činné části, například jsou kulové, kuželové, ve tvaru projektilu, násady, válečku, paraboloidu a mnoha jiných.