Elektrorevize elektrokuchar.cz je jednou z činností, kterou se zabývají elektrikáři. Jejím cílem je provést taková preventivní opatření, s nimiž se zabrání dvěma nebezpečným jevům. Proč má význam provádět revizi elektroinstalace a elektrických spotřebičů i tam, kde to není vysloveně ze zákona povinné?
Přívodní a prodlužovací šňůry elektrických strojů – máte doma sekačku na trávu, kotoučovou nebo přímočarou pilu, hoblovku, dřevosoustruh, elektrickou brusku, hoblík , plotové nůžky, strunový vyžínač a další elektrické stroje? Pokud ano, kdy naposledy jste nechali prověřit jejich šňůry?
Elektrické nářadí v domácích dílnách, garážích a na zahradách patří k nejnebezpečnějším, co se týče možnosti poškození přívodní šňůry zejména mechanickým způsobem. Poměrně snadno na kabel najedete sekačkou a při troše nepozornosti proříznete kabel i plotovými nůžkami či ruční kotoučovou pilou nebo úhlovou bruskou. Stačí pouze kabel naříznout a časem se sni nevšimnete, že se obnažila izolace kabelů, a pak už stačí jen na poškozené místo sáhnout holou rukou. A je-li dlaň zpocená, slaný pot je tak perfektní vodič, že vás to může stát život.
Šňůry v domácnosti – tam také bývají tomuto nebezpečí vystavené různé přívody a mimo jiné i prodlužovací šňůry položené stabilně na podlaze. Zde tolik nehrozí jejich přeseknutí, ale zas tu dochází k nešetrné manipulaci a možnému sevření vodiče mezi nábytek a stěnu nebo nohy od nábytku a podlahu. Skřípnuté šňůry se tu mohou stát nejen zdrojem smrtelného úrazu, ale i požáru, který vznikne zkratem a elektrickým obloukem. Nebezpečné je to zejména v tom, že ke zkratu může dojít kdykoli bez ohlášení, tedy i v době, kdy nejste doma a nemůžete zasáhnout hasicím přístrojem. Přivolaní hasiči například od sousedů pak již přijíždí k rozsáhle hořícímu objektu a škody jdou do milionů korun.