Ať už žijeme kdekoliv a kdykoliv, ať už jsou kolem nás panující poměry jakékoliv, je jisté, že potřebujeme peníze. Jedinými výjimkami byla dávná prvobytně pospolná společnost, kdy se naši předci kvůli neznalosti peněz dělili o vše, co měli, a komunismus, který měl potřebu peněz odstranit, jenže se ho pro změnu nedosáhlo a sotva někdy dosáhne.
Dnešnímu světu vládnou peníze. A kdo je chce mít, ten si je musí zasloužit. Jenže navzdory tomu, že je chceme mít všichni, se nám mnohdy nedaří tak, jak bychom si to představovali. Míváme jich často málo, někdy ještě míň. A někdy už jsme na tom tak uboze, že se snad ani nedá mluvit o důstojných lidských životních podmínkách.
Když pak takové peníze postrádáme, nedá se nic dělat a musíme si najít způsob, jak se k nim zase dostat. Bez toho už by to nešlo. Jenže všichni víme, že je způsobů, jak získat peníze, jen několik, těch legálních ještě míň. A těch, které nám v daném okamžiku mohou pomoci, ještě míň. Protože jak se dá dostat legálně k penězům? Vlastně si je můžeme jenom vydělat anebo získat v podobě nějakých penzí a dávek, případně vypůjčit. Další možnost není.
A co z toho je zvladatelné, když se někdo jako my dostane třeba i náhle do problémů? To se pak sotva něco dost rychle vydělá, se sociálními dávkami je to také dost složité a zdlouhavé. A tak nám zůstává už jenom možnost vzít si půjčku. Což ale také není jistota, protože záleží na tom, jakou variantu půjčky si vybereme a zda nám její poskytovatel bude ochoten vyhovět.
A když chceme mít jistotu, že aspoň půjčku dostaneme, měla by být naší volbou nejčastěji hypotéka bez dokládání příjmů. Protože tu nabízí nebankovní společnost i lidem, kteří by se svými příjmy, registry dlužníků a dalšími potenciálními nedostatky nikdy v bance neuspěli. Zatímco dají-li tu do zástavy nemovitost, je pro ně nebankovní hypotéka sázkou na jistotu.